Povinnost uskladnit dalších 20 % dodávek plynu? Zdražení až o 5 %

Česká tisková kancelář nás požádala o komentář k hojně diskutovanému tématu zásobníků plynu.


17. 9. 2014

Autor

ČTK: Předsedkyně Energetického regulačního úřadu, Alena Vitásková v pořadu Otázky Václava Moravce sdělila, že ERÚ bude po obchodnících chtít větší zásoby zemního plynu. Může tento krok zapříčinit zdražení komodity pro konečné zákazníky?

Vyhláška o stavu nouze v plynárenství ke stažení: TXT, PDF. O povinnosti zásob pojednává § 11.

CenyEnergie.cz: Podle současné vyhlášky o stavu nouze v plynárenství musí mít obchodník se zemním plynem od 30. září do 1. dubna na území Evropské unie uskladněno 20 % nasmlouvaných dodávek pro svoje chráněné zákazníky – tedy domácnosti, klíčové sociální instituce a vybrané podniky typu masokombinátů. Kdyby povinnost skladových zásob stoupla na zamýšlených 30 až 40 %, většina tuzemských odběratelů změnu pravděpodobně nepocítí.

Majorita totiž kupuje plyn od společností RWE Energie, Pražská plynárenská a E.ON Energie, které jsou zároveň dodavateli poslední instance, tedy mají zákonnou povinnost například zajistit zemní plyn jakémukoli odběrateli ve svěřené oblasti, pokud jeho dosavadní dodavatel zkrachuje. Proto tyto společnosti mívají uskladněné zásoby už nyní velké.

Problémy by neměly ani společnosti, které jsou vlastnicky provázané s majiteli zásobníků plynu, což je kromě RWE Energie taky MND (Moravské naftové doly) a SPP CZ (Slovenský plynárenský průmysl). Majitelé zásobníků by mohli změnu naopak uvítat, protože by logicky stoupl zájem o jejich služby.

Nejvýhodnější tarify plynu pro nadcházející topnou sezónu jsme vyhlásili ZDE.
Někteří menší obchodníci by pravděpodobně museli zdražit, i tak by ale zůstali relativně levní, protože cenový nárůst by nepřesáhl 5,5 %.

Majitelé tuzemských zásobníků uvádějí, že lze na rok uskladnit 1 MWh (megawatthodinu) plynu za 3 eura. Naproti tomu někteří alternativní dodavatelé tvrdí, že dostávají individuální cenové nabídky až kolem 10 eur za roční uskladnění MWh plynu. I kdybychom ale počítali s touto vyšší variantou a předpokládali, že dodavatel veškeré nové náklady přenese na zákazníka, pro rodinný dům se spotřebou 30 MWh to znamená zdražení asi o 2 000 Kč včetně DPH ročně (dalších 20 % uskladněné kapacity = 6 MWh, krát asi 280 Kč, plus DPH). Přitom v této spotřební hladině činí rozdíly ve výsledných cenách až přes 9 000 Kč ročně, tedy až 25 % podle zvoleného dodavatele.

Anketa mezi dodavateli plynu

Zdražil by zemní plyn pro konečné odběratele, kdyby obchodníci museli místo dosavadních 20 % dodávek pro chráněné zákazníky uskladňovat 30 nebo 40 %?

  • Pražská plynárenská: „Neznáme zatím přesné a konečné znění zmíněného předpisu, nicméně nyní, na základě aktuálně dostupných informací nepředpokládáme za Pražskou plynárenskou nějaký zásadní dopad.“
  • Bohemia Energy entity: „Další požadavky na zajištění kapacit pro obchodníky nepovedou v žádném případě ke zvýšení energetické bezpečnosti, ale pouze k dalšímu zvýšení nákladů obchodníků, což je pro koncového zákazníka v důsledku nevýhodné. Tento krok se jednoznačně projeví v nárůstu nákladů, které se budou muset promítnout do koncových cen.“
  • Gas International: „Předpokládáme, že se to na ceně za komoditu neprojeví.“
  • Fonergy: „Žádný dodavatel, pokud je nám známo, bezpečnostní standard dodávek (BSD) povinný od 1.10.2013 do ceníků 2014 neprojevil. Většina dodavatelů pravděpodobně nezvýšila cenu na úkor své marže, kterou dále negativně ovlivňují e-aukce, intervence ČNB apod. Vzhledem k předcházející mírné zimě cena komodity začátkem roku klesala, nicméně od konfliktu na Ukrajině je obtížné odhadovat budoucí vývoj velkoobchodních cen. Je tedy možné, že by navýšení požadované minimální hranice BSD již mohlo cenu plynu pro koncové zákazníky u některých dodavatelů navýšit.“

 

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *