„Renata Vesecká je dlouholetá profesionálka v oblasti práva. Těším se, že pod jejím vedením se podaří zvládnout nápor komplikovaných sporů, které musí úřad zejména kvůli zátěži z minulosti řešit,“ přivítala svoji novou spolupracovnici Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Renata Vesecká je od 4. listopadu 2014 místopředsedkyní pro oblast legislativně-správní. Zodpovídá za všechny právní záležitosti, které úřad řeší. V letech 2005 až 2010 byla nejvyšší státní zástupkyní, poté advokátkou. „Chtěla bych svými znalostmi, zkušeností a praxí pomoci Energetickému regulačnímu úřadu a paní předsedkyni v řešení komplikovaných právních problémů, kterých v poslední době na poli trestním i v oblasti správního práva přibývá,“ řekla Renata Vesecká.
5členná rada místo jedné předsedkyně
Nová místopředsedkyně má zřejmě pomoci při soudních sporech, jejichž jádrem jsou sporné licence na provoz dotovaných solárních elektráren. Vitásková také kritizuje novelu energetického zákona, který nyní prochází schvalovacím legislativním procesem a má nabýt účinnosti 1. července 2015.
Předsedkyni například vadí, že řídící funkci přebere několikačlenná Rada, což „v navrhované podobě vede k politické závislosti“ a vyšším nákladům. Cenu elektřiny a plynu zatíží další poplatek právě na činnost ERÚ. Co konkrétně stojí v dokumentu, pod kterým jsou podepsaní členové vlády Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier (oba za ČSSD)?
„V čele Energetického regulačního úřadu je Rada Energetického regulačního úřadu (dále jen „Rada“), která má pět členů. (…) Členy Rady a jejího předsedu jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu,“ stanovuje navržená novela energetického zákona. Dosud jmenoval předsedu Energetického regulačního úřadu prezident na návrh vlády.
Financování mají zajistit přímými odvody koncoví spotřebitelé: „Sazbu poplatku stanoví vláda svým nařízením tak, aby pokrýval náklady na činnosti Energetického regulačního úřadu a činil nejméně 1,70 Kč za měsíc a nejvýše však 2,50 Kč za měsíc na každé odběrné místo zákazníka odebírajícího elektřinu a nejméně 2,60 Kč za měsíc a nejvýše však 3,90 Kč za měsíc na každé odběrné místo zákazníka odebírajícího plyn.“