Na konci jara nás evropští a čeští plynaři ujistili, že krize na Ukrajině nenaruší dodávky ruského zemního plynu pro tuzemské odběratele, neboť mohou být vedené oklikou. Mezitím konflikt, který původně vypadal pouze jako vnitrostátní, přerostl na mezinárodní úroveň.
Evropská unie „v reakci na nezákonnou anexi Krymu a Sevastopolu“ uvalila sankce nejprve na některé představitele Ruské federace, potom na ruský zbrojní a ropný průmysl. Deklarovaným cílem je „zvýšit náklady na akce Ruska, které narušují územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny, a podpořit mírové urovnání krize“. Moskva nyní oznámila odvetná opatření, když vyhlásila embargo na vybrané evropské potraviny.
Další vývoj lze těžko odhadovat. Připomeňme však, že Rusko prostřednictvím svých obchodních partnerů uspokojuje většinu tuzemské spotřeby zemního plynu. Kvůli nastalé situaci Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes oznámil, že „provede u všech obchodníků s plynem hloubkovou kontrolu“. Chce zjistit, „zda všechny povinné subjekty mají k dispozici dostatečné zásoby plynu pro případ jakékoliv krizové situace v zásobování českých chráněných zákazníků“. Chráněnými zákazníky jsou podle evropské a české legislativy domácnosti, klíčové instituce a některé podniky – více ZDE.
Může padnout pokuta 50 milionů Kč
„Chceme se přesvědčit, že bezpečnostní standardy dodávek plynu u jednotlivých obchodníků jsou řádně smluvně pokryty, jsou dosažitelné a že případné výpadky v transportu plynu do České republiky nijak neohrozí plynulost zásobování českých chráněných zákazníků,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
ERÚ bude konkrétně kontrolovat, zda obchodníci plní svoje povinnosti, vyplývající z vyhlášky č. 344/2012 Sb. o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu. Za nevyhovující stav může úřad ve správním řízení udělit pokutu do 50 000 000 Kč, nebo do 1 % čistého obratu sankcionované firmy.