Sazba elektřiny

Sazba elektřiny je pojem, který je nedílně spjat s dodávkami elektřiny – ať už do domácností nebo firem. Stejně tak jako pojem tarify. Sazby a tarify jsou dvě odlišné věci, které spolu ale souvisí. U sazby elektřiny není v podstatě co rozmýšlet. Sazba elektřiny je daná způsobem, jakým doma využíváte elektřinu. Pokud například topíte tepelným čerpadlem, můžete si Číst více


26. 8. 2010

Autor

Sazba elektřiny je pojem, který je nedílně spjat s dodávkami elektřiny – ať už do domácností nebo firem. Stejně tak jako pojem tarify. Sazby a tarify jsou dvě odlišné věci, které spolu ale souvisí.

U sazby elektřiny není v podstatě co rozmýšlet. Sazba elektřiny je daná způsobem, jakým doma využíváte elektřinu. Pokud například topíte tepelným čerpadlem, můžete si sjednat výhodnou sazbu D56d. Tato sazba je výhodnější než standardní D02d, kterou využívá většina českých domácností.

Sazba elektřiny: Jak se značí?

Sazba elektřiny je označována značkou D + číslo sazby + d. Konkrétně vypadá název sazby např. takto – D25d. V nabídce dodavatelů najdete celkem 9 různých sazeb: D01d, D02d, D25d, D26d, D35d, D45d, D55d, D56d, D61d. Názvy sazeb jsou pro všechny dodavatele společné, ale liší se v nabídce produktů (tarifů).

Sazba elektřiny závisí na typu odběratele

K čemu je dobré rozdělení sazeb do tolika typů? Domácnosti mohou elektřinu využívat k různým účelům (napájení běžných elektrospotřebičů, vytápění, ohřevu vody). Na základě toho, jakým způsobem domácnost elektřinu využívá, si může zažádat o příslušný typ sazby. Pokud například doma ohříváte vodu v bojleru, máte nárok na sazbu D25d, pro vytápění tepelným čerpadlem je určena sazba D56d. V obou případech se jedná o tzv. dvoutarifní sazby.

Dvoutarifní sazba: Co to je?

V rámci dvoutarifní sazby využívá domácnost po určitou část dne levnější elektřinu (nízký tarif – NT) nebo naopak dražší elektřinu (vysoký tarif – VT). Délka trvání nízkého tarifu, kdy za elektřinu platíte nižší cenu, se v rámci jednotlivých tarifů odlišuje (například u D25d běží nízký tarif 8 hodin, zatímco u D45d 20 hodin denně).

Domácnosti, které elektřinou neohřívají vodu a nevyužívají ji k vytápění, mají zpravidla sjednanou nejběžnější jednotarifovou sazbu D02d, kdy platí po celý den jednotná cena za elektřinu.

Proč a jak měnit sazbu elektřiny?

Pokud doma elektřinou topíte nebo ohříváte vodu, vyplatí se pokusit se sjednat příslušnou dvoutarifní sazbu. Během nízkého tarifu, který vám po určitou část dne poběží, totiž budete využívat k napájení příslušných spotřebičů (bojler, akumulačky, přímotop, tepelné čerpadlo…) levnější proud a můžete tak ušetřit.

Štítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *