Silová elektřina je vlastní odebraná elektřina, která byla dodána do vaší domácnosti. Častěji je tento pojem užíván od roku 2006, kdy došlo v českých domácnostech ke změně způsobu vyúčtování platby za elektřinu. Na základě požadavku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se totiž platba za elektřinu rozdělila do několika částí – jednou z nich je právě platba za silovou elektřinu.
Silová elektřina: Neregulovaná složka ceny
Dvě hlavní složky účtu za elektřinu jsou část regulovaná a část neregulovaná. Do regulované složky zahrnujeme především cenu za distribuci elektřiny (tedy za její přenos). Neregulovaná složka pak zahrnuje poplatek za silovou (tedy odebranou) elektřinu, který platíme svému dodavateli elektřiny.
Silová elektřina tvoří až 40 % ceny
Cena, kterou zaplatíme za silovou elektřinu, se pak dále dělí ještě na dvě další části. Je to jednak pevná cena za měsíc, jež je dána podle konkrétní produktové řady, kterou vaše domácnost využívá. Druhou část tvoří cena za každou odebranou megawatthodinu (MWh). U některých tarifů se cena za MWh skládá ze dvou různých částek – za elektřinu odebranou v nízkém a vysokém tarifu (tzv. dvoutarifní produkty). Částka za silovou elektřinu tvoří asi 30 – 40 % veškeré ceny, kterou za elektřinu zaplatíme.
Jak ovlivnit cenu za silovou elektřinu
Kolik budeme za silovou elektřinu platit, si můžeme částečně ovlivnit. Od ledna 2006 si totiž každá domácnost může vybrat svého dodavatele elektřiny, které nabízejí různé ceny silové elektřiny. Pokud se vám tedy účet za elektřinu nelíbí, můžete si vybrat obchodníka nabízejícího přijatelnější cenu silové elektřiny a přejít k němu. Ušetřit se tak dá i několik tisíc korun ročně. Konkrétní výši úspor si můžete spočítat na naší kalkulačce.