Spotřeba elektřiny v domácnosti: Komu hrozí energetická chudoba?

Pětina tuzemských domácností možná nezaplatí účty! Spotřeba elektřiny bývá zbytečně vysoká.


11. 5. 2014

Autor

Taky se cítíte pohodlně? Nemusíme denně nakupovat čerstvé potraviny ani posílat pro ledaře, protože máme ledničku. Nemusíme rozdělávat oheň pod kuchyňskou plotnou, drhnout špinavé prádlo v rukách, ani skladovat stohy papírových svazků. Používáme elektrické sporáky, pračky a většina tuzemských domácností je připojena k internetu. Naše životní úroveň je báječná ve srovnání s minulostí, ale nepřicházejí těžké časy? Podmínkou moderního komfortu je stálá spotřeba elektřiny.

„Energetická chudoba hrozí 20 % české populace. Údaj vychází z metodiky Evropské komise. Data pro výpočet dodalo například Ministerstvo práce a sociálních věcí, roli hraje také spotřeba elektřiny,“ napsal nám Jiří Chvojka, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jiné prognózy jsou ještě pesimističtější. Energetická chudoba znamená, že domácnost řeší dilema, jestli zatopí, anebo raději nakoupí jídlo. Začínáme pociťovat, že do roku 2050 prakticky dojde tuzemské uhlí, ze kterého jsme zatím vyráběli většinu elektřiny a tepla.

Energetická chudoba je důsledkem nízkých příjmů a vysoké spotřeby energií.

5 kroků pro menší účet za elektřinu

Někdo navrhuje prolomit těžební limity, rozkopat i malebné Beskydy, jenom abychom uhelný zlom oddálili. Jiní chtějí založit budoucí energetiku na jaderných elektrárnách, jejichž odpad zůstane prudce nebezpečný po tisíce let. Ekologové propagují obnovitelné zdroje (slunce, vítr, bioplyn, vodu), jež závisejí na aktuálním počasí, a mohou proto destabilizovat rozvodnou síť. Evropa zatím osvobodila svůj energetický trh a zjistila, že spotřeba elektřiny dostačující pro moderní život může být minimální.

ÚČET za ELEKTRICKOU ENERGII stlačíme v 5 krocích:
  1. Správná distribuční sazba je základ, raději si ji zkontrolujte ZDE.
  2. Změna dodavatele zabere chvilku – spotřeba elektřiny neklesne, účet ano.
  3. Hospodárné chování také nevyžaduje peníze, jenom každodenní disciplínu.
  4. Úsporné spotřebiče nakoupíme podle informací na energetických štítcích.
  5. Pro domácnosti, které elektřinou vytápějí, nakonec probereme větší investice.

Kroky jsou seřazeny podle náročnosti, začínáme nejjednodušším. Distribuční sazba závisí na používaných elektrospotřebičích a většinou je zvolena správně, podrobnější analýzu najdete ZDE. Majorita domácností elektřinou nevytápí, těm věnujme pozornost přednostně. Propočítáme konkrétní úsporu v rodině, kde spotřeba elektřiny klesne na třetinu, a vyúčtování ještě níže!

Spotřeba elektřiny v chytré domácnosti

Navštívíme rodinu, která dříve výdaje neřešila. Automaticky platila energetické společnosti, od které dostávala účty. Používala malé hrnce bez pokliček, starou ledničku neodmražovala, pračku i myčku zapínala poloprázdné, elektroniku nechávala neustále v pohotovostním režimu, 100wattovou žárovkou osvětlovala prázdnou předsíň. Spotřeba elektřiny bývala pochopitelně veliká. Kdyby živitelé rodiny přišli o práci, nebo byli odkázáni na důchod, možná nezvládnou platit dosavadní účty. Naštěstí jsme vešli do chytré domácnosti, která nechce řešit existenční dilemata, a proto zavčas „něco“ udělá pro svoji klidnější budoucnost.

Ať klidně manažeři některých elektrárenských společností vydělávají jmění. Ale není přece důvod, abychom kvůli jejich odměnám sami trpěli nouzí! Chytrá domácnost proto využije kalkulačku elektřiny a rozumně změní dodavatele, eventuálně jenom tarif. Celá akce zabere několik minut, je zadarmo a ušetří kolem 6 % výdajů!

Pozn.: Graf porovnává tarify pro běžnou domácnost účinné od 1. 1. 2014 na distribučním území ČEZ, spotřeba elektřiny je adekvátní pro běžnou domácnost. Komplexní analýzu pro celou republiku najdete ZDE.

Spotřeba elektřiny zatím zůstává stejná, co s tím? Důvtipná domácnost zahajuje krocení přístrojů, které energii hltavě prožírají!

KROCENÍ SPOTŘEBIČŮ
  • sporák: Při vaření nezapomínáme na pokličky, aby teplo zbytečně neunikalo. Pokud nemáme indukční varnou desku, jež reaguje na dotyk, používáme zásadně jenom hrnce s rovným dnem, jejichž půdorys není menší než dotyčná plotýnka.
  • lednička: Dvířka zbytečně často neotevíráme, aby nepřibývala námraza, která zvyšuje energetickou náročnost. Chladničku pravidelně odmražujeme. Nestavíme ji ke zdroji tepla, na slunce ani blízko ke zdi. Nařídíme teplotu 6 °C, která udrží potraviny čerstvé.
  • pračka: Oblečení pereme většinou při teplotě 40 °C, bez vyvářky a předpírky. Aniž bychom přidávali nadměrné množství prášku, takové podmínky k vyčištění šatů obyčejně stačí. Autoři srovnání z webu Nejlepsi-pracky.cz pak doporučují také detailně nastudovat a volit vždy nejvhodnější program.
  • myčka: Mytí spustíme, teprve až naplníme kapacitu. Hodně připálené či zaschlé zbytky jídla vyžadují teplotu vody 60 °C, jinak myčka nádobí vyčistí i při 50 °C.
  • zářivka: Svítíme, jenom když svítit potřebujeme. Neúsporné žárovky, jejichž prodej už byl ukončen, jsou dobré nanejvýš jako topné těleso pro chov želviček nebo klíčení semínek.
  • spotřeba elektřiny obecně: Pokud spotřebič zrovna nepoužíváme, nenecháme jej ani v „klidovém režimu“ (stand-by mode). Nejjistější je odpojit ho z elektrické zásuvky.

Díky hospodárnému chování může spotřeba elektřiny klesnout o třetinu. Ale některé přístroje jsou už příliš staré. Navzdory přísné drezúře chlemtají energii a neodvádějí odpovídající práci. Hospodárná domácnost proto postupně investuje do lepších technologií. Žádný spěch! Propočet nákladů a výnosů musí potvrdit, že investice je návratná. Pomůže nám energetický štítek, jejž musí nést každý elektrospotřebič v Evropské unii. Klíčovým údajem je spotřeba elektřiny (např. v kWh/rok) a kapacita přístroje.

Čas plyne, dosluhující modely vypovídají službu a naši hostitelé postupně nakupují přístroje, jejichž náročnost je poloviční. Suma sumárum, spotřeba elektřiny klesne oproti výchozímu stavu na 32 % a vyúčtování spadne na 29 %! Příklad je samozřejmě hrubě orientační, protože každé odběrné místo je jedinečné.

Pozn.: Orientační modelový příklad jsme spočítali pro domácnost, která původně nešetrně používala starší spotřebiče (spotřeba elektřiny: + 100 % kvůli horší energetické třídě nebo technologii, v případě sporáku a ledničky a pračky a myčky navíc + 50 % kvůli nešetrnému provozu, 100wattová nešetrně používaná žárovka 292 kWh/rok, + 500 Kč za stand-by režim elektroniky), načež v průběhu let postupně koupila výhodnější spotřebiče třídy A a vyšší, a začala jednat hospodárně (spotřeba elektřiny: sporák s troubou 400 kWh/rok, lednička s mrazákem 300 kWh/rok, pračka 140 kWh/rok, myčka 140 kWh/rok, úsporná a šetrně používaná zářivka 34 kWh/rok, televizor 40 kWh/rok, počítač 40 kWh/rok). Počítáme s cenou kWh elektřiny 4,89 Kč a úsporou po změně dodavatele 6 %.

Tepelné čerpadlo a pasivní dům

Existenční dilema „topit, nebo jíst“ nejpravděpodobněji postihne domácnost, která přijde o finanční příjem a přes zimu spoléhá na elektrické přímotopy. Vytápění je energeticky nejnáročnější, a proud stojí ve zvýhodněné distribuční sazbě D45d skoro 2krát víc než zemní plyn. Řešením je leda prozíravá investice. Spotřeba elektřiny pro vytápění klesne zhruba na třetinu, když přímotopy vyměníte za tepelné čerpadlo, které pro výrobu tepla využívá také energii okolního prostředí (země, vody nebo vzduchu). Připadá vám investice v řádu statisíců korun vysoká? Než tepelné čerpadlo za zhruba 20 let doslouží, vzhledem k provozní ceně přímotopů se vám peníze vrátí a bohatě zúročí.

Spotřeba elektřiny bývá největší v nezatepleném domě, který je vyhřívaný pouze přímotopy.

Nejnovější technologické postupy dokonce dovolují, abychom většinu zimy vytápění vůbec nepotřebovali. Tak zvaný pasivní dům je samozřejmě pečlivě izolovaný, a navíc využívá teplo, které „pasivně“ vydávají obyvatelé, spotřebiče a taky slunce skrze okenní tabulky. Větrání je zařízeno tak, aby se obešlo bez ochlazování interiéru. Rekuperační systém automaticky vypouští ven vydýchaný vzduch, ale jeho teplotu zavčas předává přicházejícímu čerstvému vzduchu! Laicky řečeno, smrádek je pryč, ale nahromaděná energie zůstává a hřeje dál. Ve výsledku potřebujete vytápět jenom při extrémních mrazech, a tak zůstává spotřeba elektřiny v domácnosti minimální, i když nespalujete plyn, uhlí ani biomasu. Pasivní standard prodraží stavbu domu přibližně o 15 %, záleží však na konkrétním projektu. Když přikoupíte na střechu solárními panely, váš domov může být energeticky soběstačný, a navíc produkovat přebytky elektřiny.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *