Česká kotlina a moravské úvaly prožívají hospodářský pokles. Leckdo se musí uskromnit, změnit plány nebo hledat si nový příjem. Ekonomickou situaci na našem území lze souhrnně vyčíslit hrubým domácím produktem, jenž během posledních dvou let ubýval. Méně vyrábíme, méně také spotřebováváme. Aby obchodníci prodali svoje zboží, musejí zlevňovat. Srovnání cen zemního plynu pro rok 2014 ukazuje přívětivější stranu ekonomické krize, ačkoli tržní hodnota tohoto fosilního paliva závisí také na české a mezinárodní politice.
Než se dostaneme blíže k vašemu vyúčtování, rekapitulujme si celkový vývoj všeobecně. Srovnání cen plynu na rok 2014 ukazuje, že vyúčtování meziročně kleslo průměrně o 4 %. Pro analytika i čtenáře je navíc tuzemská mapa jednodušší. Doposud byla rozdělena na 6 distribučních oblastí, pro které platily odlišné ceníky. Skupina RWE ale sloučila svoje dceřiné společnosti do jediné, takže nyní je tuzemsko rozčleněno pouze na Prahu, jižní Čechy a zbytek republiky.
Pozn.: Mapa zachycuje staré členění na 6 distribučních regionů, ve kterých spravovalo plynovodnou síť 6 různých distributorů. Skupina RWE nově sloučila společnosti JMP Net, SMP Net, VČP Net a RWE GasNet do jediné, posledně jmenované. V jižních Čechách je distributorem nadále E.ON a v Praze Pražská plynárenská, jak vyplývá z následujícího podrobného srovnání cen plynu 2014.Nejlevnější nabídky dostali opět pražští odběratelé, což není důsledkem žádné úřední protekce. Obyvatelé hlavního města zřejmě nejchytřeji využívají trhu. Přecházející k výhodnějším prodejcům, takže ušetří, a navíc přinutí ke zlevňování drahé dodavatele
Meziroční srovnání cen plynu bohužel ukazuje, že na začátku roku 2014 modravé plamínky zdražily Jihočechům a v nižších spotřebách také Jihomoravanům. Jak vidíme, celorepublikové trendy jsou povzbudivé, nikoli však dostačující pro konkrétní domácnost. Každý region proto analyzujeme zvlášť, ve dvou spotřebách: pro ohřev vody (6 MWh/rok) a vytápění (30 MWh/rok) zemním plynem. Porovnáme základní tarify všech zavedených dodavatelů, protože různé „akční nabídky“ mívají omezený zákaznický servis nebo krátkou dobu platnosti a začínající dodavatelé zatím nejsou úplně vyzpytatelní, zvláště pokud lákají na supernízké ceny.
Na ohřevu vody ušetříme 3 %
V nižší spotřebitelské hladině splaskne průměrné vyúčtování o 311 Kč (3 %). Ovšem změnou dodavatele lze ušetřit další tisícovky. Nejdražší je Pražská plynárenská, na svém domovském území je nadprůměrně drahá také RWE. E.ON se svojí základní nabídkou zaujímá v jižních Čechách výhodnější pozici, rozhodně však není nejlevnější.Do distribučního území RWE spadá většina území, nově totiž zahrnuje také celou Moravu a východní Čechy. Posuďte sami, jestli je škála cenových alternativ dostatečně široká!
Jak vyplývá ze srovnání cen plynu, nejméně mohou po roce 2014 zaplatit Pražané, ačkoli jejich dominantní dodavatel je ve svém standardním tarifu vůbec nejdražší. Halimedes stlačí jejich vyúčtování pod 8 300 korun.
Jihočeši jistě vědí, že nikdy není tak dobře, aby nemohlo být ještě lépe. E.ON je o 752 korun dražší než Global Energy.
Vytápění zlevní o 5 %
Ve vyšší spotřebitelské hladině spadne průměrné vyúčtování o 2 164 Kč (5 %). Díky tržní soutěži „hrajeme“ ještě o další úsporu, která pro leckterého člověka znamená celý měsíční příjem. Srovnání cen plynu pro rok 2014 tudíž prostudujme pečlivě, každý numerický rozdíl může být významný.
Většina tuzemských odběratelů ušetří 7 750 Kč, když základní tarif společnosti RWE vymění za Primagas.
Na distribučním území Pražské plynárenské zaplatíte za 30 MWh plynu nejméně, i zde však průměrná cena přesahuje 39 tisíc korun.
Jižní Čechy jsou distribučním územím společnosti E.ON, jejíž odběratel získá přechodem k X Energii 2 761 korun.
Srovnání cen plynu během roku 2014
Aby tuzemské hospodářství mohlo růst, je žádoucí, abychom vyráběli a stupňovali svoji spotřebu. Česká národní banka chtěla nastartovat ekonomiku tím, že na podzim oslabila kurz koruny, tedy v podstatě devalvovala českou měnu. Je možné takhle zlevnit naši práci, tím zvýšit zaměstnanost a motivovat obyvatele k utrácení? Tak jako tak, slabší koruna znamená dražší dovoz – například právě fosilních paliv. Novoroční srovnání cen plynu proto musíme zakončit neradostně.
„Očekáváme zdražení nejpozději od 2. čtvrtletí 2014. Ceny plynu vzrostou tak, jak poklesl kurz koruny vůči euru, což může být až 12 procent,“ říká Aleš Graf, předseda představenstva Centropolu. „Vzhledem k tomu, že domácí těžba zemního plynu pokrývá pouze zlomek spotřeby, předpokládáme, že pokud budou intervence pokračovat, ke zdražení dojde,“ uvedl Josef Navrátilík, jednatel Enra Services. Aktuální srovnání cen plynu není poslední, v průběhu roku 2014 jej budeme aktualizovat.