Teplárny a ERÚ teprve oznámí definitivní loňské ceny tepla

Teplárny mohou dodatečně upravovat svoje ceny. Výsledek zjistíme se zpožděním 20 měsíců.


21. 8. 2014

Autor

Když uzavíráte smlouvu na odběr elektřiny nebo zemního plynu, máte právo předem vědět, kolik za aktuální kalendářní rok zaplatíte. Pochopitelně potom záleží taky na vaší spotřebě. Ale prodejce nesmí svévolně, bez předchozího varování zvednout cenu energetické jednotky (kWh nebo MWh) ani paušální měsíční poplatek. Případné zdražení vám dodavatel musí oznámit alespoň 30 dnů předem, a vy následně získáváte právo rychle odstoupit od smlouvy. Energetický regulační úřad (ERÚ) nastavená pravidla hlídá a nejasnosti interpretuje ve prospěch odběratelů, tudíž prodejci elektřiny a zemního plynu zvyšují cenu jenom zřídkakdy.

V teplárenství plyne čas pomaleji. Výsledné ceny tepla za loňský rok budeme znát asi až letos v září.
Proč stejná práva nemají také odběratelé tepla z tepláren? I teplárenství podléhá částečné regulaci ERÚ. Proč tedy teplárny nemusejí oznámit konečné ceny tepla pro nadcházející nebo aktuální rok, podobně jako dodavatelé elektřiny a plynu? Proč teplárny mohou měnit ceníky ještě zpětně podle toho, jaké bylo vloni počasí, tak aby neprodělaly? Odpověděl nám Energetický regulační úřad.

Vysvětlení Energetického regulačního úřadu k cenám tepla z tepláren

V teplárenství se ceny kalkulují v souladu s podmínkami věcného usměrňování cen, nikoliv dle regulační vyhlášky jako v elektroenergetice nebo plynárenství. Na začátku roku a vlastně v průběhu celého roku se jedná o předběžnou kalkulaci, která obsahuje plánované náklady a předpokládané množství tepelné energie. Až po ukončení kalendářního roku se kalkuluje výsledná cena, která obsahuje skutečné ekonomicky oprávněné náklady a skutečné množství tepelné energie. Je však potřeba rozlišit cenu kalkulovanou a uplatněnou. Dodavatel může uplatnit nižší cenu, než je kalkulovaná v souladu s cenovými předpisy a může si sjednat zálohovou cenu a potom doúčtovat výši ceny. Nebo si může stanovit cenu pevnou a potom se snažit, aby se výsledná kalkulace co nejvíce blížila sjednané ceně. Rovněž si může dodavatel uplatňovat jednosložkovou cenu (to je v podstatě ta kalkulovaná) nebo dvousložkovou cenu, kdy stálá (základní) složka přibližně pokrývá stálé náklady a proměnná (pracovní) složka pokrývá přibližně proměnné náklady.

Výsledné ceny jsou tedy kalkulovány až po ukončení kalendářního roku a dodavatelé mohou dodávky a za kalendářní rok vyúčtovat nejpozději do konce února. Výsledné kalkulace dodavatelé předkládají ERÚ v regulačních výkazech do konce dubna a po zpracování údajů zveřejňujeme výsledné ceny až na podzim. Tedy výsledné ceny za rok 2013 budou zveřejněny asi v září 2014.

Předběžné ceny tepelné energie jsou zjišťovány zvláštním výkazem hned na začátku roku a zveřejňovány jsou na přelomu března a dubna. Předběžné ceny tepelné energie k 1. lednu 2014 byly zveřejněny na začátku dubna 2014.

Jiří Chvojka
Sekce vnějších vztahů
Energetický regulační úřad

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *