Na burze jsou většinou uzavírány dlouhodobé kontrakty, takzvané „futures“, například na celý následující kalendářní rok. Vícečlenná česká domácnost, která elektřinou nevytápí ani neohřívá vodu, potom tuto energii odebírá v distribuční sazbě D02d. Letošní dodávky byly vloni touto dobou obchodovány za 1 650 Kč/MWh, tatáž komodita na rok 2021 nyní stojí kolem 1 430 Kč/MWh. Tedy aspoň v české metropoli, vizte následující graf pražské energetické burzy PXE. Samotná elektřina zde tedy meziročně zlevnila zhruba o 13 %.
Burza spadla, když propukla virová pandemie
Vyjeďme z hlavního města, do Středočeského kraje. Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) zaznamenává ještě větší pokles: Roční dodávky, jejichž cílovými adresáty jsou maloodběratelé, tam zlevnily z loňských přibližně 1 450 Kč/MWh na letošních 1 200 Kč/MWh. Takže cena elektřiny na této burze klesla o 17 %. V krátkodobém horizontu spadla nejhlouběji, když do tuzemska pronikla koronavirová pandemie a vláda vyhlásila nouzový stav. Avšak ČMKBK na dalším grafu ukazuje, že roční kontrakty mají svoje historické minimum daleko níže (pod 600 Kč/MWh).
Nejlevněji vychází dnešní špička, avšak musíme přepočítávat eura na koruny
Na Evropské energetické burze (EEX) stojí české futures kolem 41 eur/MWh, v přepočtu zhruba 1 100 Kč/MWh, oproti loňským 51 eurům/MWh. Eurový pokles tady vychází na 20 %. (Českého zákazníka však znevýhodňuje jeho oslabená národní měna, na kterou musí cenu převádět.)
A když státní akciová společnost OTE zprostředkovává okamžité obchody mezi 8. a 20. hodinou všedního dne (takzvaný „Peak Load“ na „spotovém“ trhu), kupující platí 23 eur/MWh (oproti loňským 46 eurům/MWh). Takže klesáme dokonce na 620 Kč/MWh.
Velkoobchodní cena elektřiny na rok 2021 – EEX, ČMKBK a PXE
(V závorkách uvedeme meziroční procentuální změny, oproti kontraktům na letošní rok, které byly uzavírány vloni.)
- Na evropské energetické burze EEX: 1 100 Kč (-20%)
- Na kladenské komoditní burze ČMKBK: 1 200 Kč (-17%)
- Na pražské energetické burze PXE: 1 430 Kč (-13%)