Zemní plyn patří mezi fosilní paliva, která vznikala po miliony let pod povrchem naší planety. Teoreticky by měl být stále vzácnější, cennější a dražší, protože jeho ložiska vyčerpáváme daleko rychleji, než se mohou obnovovat. Tržní hodnota zemního plynu však prakticky záleží na lidské inteligenci, podnikavosti a také na naší vzájemné spolupráci.
Vždyť tepelnou energii dokážeme získávat i jinak, než spalováním fosilních paliv. Máme přece jaderné reaktory, automatické kotle na biomasu, stavební izolaci a rekuperační větrací jednotky (vydýchané plyny jsou izolovány a odváděny ven, ale přitom ještě zahřívají čerstvý vzduch, který jinou cestou přichází dovnitř).
Největší burza zdražuje na 1,11 Kč/kWh
Plynárenským společnostem můžeme říci: „Buďto zlevníte, nebo dáme přednost jiné komoditě.“ A prodejci musejí respektovat svoje zákazníky, protože jinak nic neprodají a zkrachují. Nicméně na následujícím grafu vidíme, že cena plynu na velkoobchodní energetické burze během posledního roku stoupla o 195 % (z 15,419 na 45,466 eur/MWh, v přepočtu na 1,110 Kč/kWh).
Zdroje grafu: ICE (Intercontinental Exchange), TTF (Title Transfer Facility – největší plynárenská obchodní platforma v Evropské unii). Křivka znázorňuje, jak se vyvíjela velkoobchodní cena plynu, který spotřebujeme v roce 2023, v eurech za megawatthodinu neboli MWh (= tisícinásobek kilowatthodiny neboli kWh).
Český stát přepočítává, kolik by (ne)měli platit jeho občané
Na velkoobchodní burze mohou vydělat překupníci, kteří komoditu nakupují od těžařů a prodávají koncovým odběratelům. Tuzemské domácnosti ovšem chtějí ušetřit, zvláště když máme na výběr mezi různými soukromými dodavateli! A český stát, respektive Energetický regulační úřad (ERÚ) pravidelně radí, jaká cena plynu momentálně „odpovídá reálné situaci na maloobchodním trhu“.
Spotřeba (MWh/rok) | Cena/MWh |
---|---|
Vaření (do 1,89) | 1 409 Kč |
Ohřev vody (nad 1,89 do 7,56) | 1 259 Kč |
Vytápění (nad 7,56) | 1 209 Kč |
Zdroj dat: ERÚ. Tabulka obsahuje „indikativní ceny plynu“ pro první čtvrtletí roku 2022, bez poplatků a daní regulovaných státem. Takže jde pouze o peníze, které pro sebe požaduje běžný dodavatel samotné komodity (za vaši spotřebu v Kč/kWh + za svoje paušální náklady v Kč/měsíc), přepočítané na jednu spotřebovanou energetickou jednotku. Pokud platíte více než 1,409 Kč/kWh za vaření, nebo 1,259 Kč/kWh za ohřev vody, případně 1,209 Kč/kWh za vytápění, máte relativně drahý zemní plyn.
Koncoví dodavatelé reálně účtují od 1,12 do 4,99 Kč/kWh
V tuzemsku podnikají desítky plynárenských společností, které nabízejí různé „produktové řady“ (tarify) a smluvní podmínky. Velkou většinu odběrných míst zásobují následující dodavatelé: innogy Energie, ČEZ Prodej, Pražská plynárenská a E.ON Energie. Mezi nejlevnější společnosti patří Quantum, Gas International, eYello (Yello Energy) a SPP CZ.
Například na většině tuzemského území, za roční spotřebu 10 MWh požadují různí dodavatelé od 11 158 do 49 870 Kč, neboli 1,116 až 4,987 Kč/kWh. Širokou tržní nabídku najdete v kalkulačce.
Celková cena plynu pro tuzemské domácnosti činí 1,80 až 6,48 Kč/kWh
Zatím jsme porovnávali, kolik stojí samotná komodita, respektive tepelná energie. Ještě však musíme zaplatit distributorovi, který provozuje plynovody (ve většině České republiky GasNet, v Praze Pražská plynárenská, na jihu Čech EG.D). Něco chce také stát: především daň z přidané hodnoty (DPH) a dále poplatek pro svoji akciovou společnost OTE, která částečně organizuje velkoobchodní trh. Tohle všechno bude rozepsáno a sečteno na výsledné faktuře.
Pokud navážeme na předchozí modelový příklad, tuzemské domácnosti platí dohromady 1,796 až 6,480 Kč/kWh – záleží na jejich domovské lokalitě, spotřebě a dodavateli, kterému dávají přednost.
Graf odpovídá průměrné celkové ceně (28 630 Kč/rok), kterou zaplatí typická tuzemská domácnost za letošní spotřebu 10 000 kWh zemního plynu.