Cena elektřiny pro domácnosti stoupla počátkem letošního roku přibližně o 5 %. Přitom ještě v září 2010 se politici předháněli v katastrofických scénářích a věštili nárůst cen elektrického proudu o 20–25 %. Předpovědi se nevyplnily – částečně díky zavedení solární daně, částečně proto, že šlo zkrátka o přehnané odhady.
Elektřinu v roce 2012 nezdraží fotovoltaika, ale jaderné elektrárny.
Rok se s rokem sešel a vypadá to, že historie se bude opakovat. Letos se spekuluje o tom, že elektřina by v roce 2012 mohla zdražit dokonce o 30 %.
Premiér: Elektřina zdraží o 30 %
Přesněji řečeno, o možnosti 30% nárůstu cen elektřiny hovořil premiér Nečas při návštěvě Německa koncem května letošního roku. Toto prohlášení většinu veřejnosti mírně vyděsilo a někteří ho kritizovali jako nepodložené. Podle předsedy Zelených Ondřej Lišky jde o údaj „vycucaný z prstu“. Kolem samotného výroku ale panuje řada nejasností.
Především, premiér neupřesnil, za jaké období má k takovému růstu dojít. Za rok? Pak jde o zcela nerealistické číslo. Nebo až po odstavení německých jaderných elektráren, tedy za 10 let? V takovém případě by to znamenalo zdražení elektřiny v průměru o 3 % za rok, což je celkem optimistický odhad. Sám Nečas později upřesnil: 30% je krizový scénář, který může vláda vhodnými kroky odvrátit.
Podobně uvažují i další vládní představitelé. Tomáš Hüner, náměstek ministra průmyslu a obchodu, vystoupil na konferenci Jaderný summit s nepříliš růžovým odhadem: „Naše úvahy směřují k 20 až 30% nárůstu cen v následujících pěti až šesti letech,“ uvedl pro agenturu Mediafax.
Dlouhodobé předpovědi ale nechme prozatím stranou. Ostatně, analytik v oblasti energetiky Marek Hatlapatka v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že současná situace (politická, ekonomická, technologická) je tak nestálá, že předvídat ceny elektřiny za 10 nebo i 5 let je zhola nemožné. Soustřeďme se tedy na to, co nás čeká příští rok.
Elektřina 2012: Jak to vidí energetické společnosti
Na to, co se bude dít s cenou elektřiny příští rok, jsme se zeptali těch, kteří mají informace z první ruky – tedy energetických společností. Potěšující je, že jejich odhady vyznívají o něco optimističtěji než odhady vlády.
Obecně lze říci, že energetické společnosti počítají jen s mírným zdražením elektřiny, i když přesná čísla zatím uvádět nechtějí. Podle Pražské energetiky by cena elektřiny mohla narůst přibližně o 10 %. Podle Luďka Hory, ředitele společnosti Elimon, by elektřina mohla zdražit o 10 až 15 %. Ladislav Sladký, ředitel prodeje a marketingu United Energy Trading, se domnívá, že silová elektřina pro rok 2012 zdraží o více než 10 %. Někteří energetici jsou ale optimističtější: Kamil Ouška, generální ředitel společnosti Europe Easy Energy, spoléhá na to, že případné zdražení proudu v příštím roce dokážou dodavatelé absorbovat ve svých maržích tak, aby jej zákazníci příliš nepocítili.
ERÚ: Elektřina zdraží o 3–6 %
Energetický regulační úřad (ERÚ) se drží dolní hranice a očekává 3–6% zdražení elektřiny pro domácnosti, resp. 6–9 % pro podniky.
Odhady, o kolik elektřina v roce 2012 zdraží, se různí. Je potřeba dodat, že cena elektřiny je z poloviny tvořena cenou silové elektřiny na burze, zbytek tvoří různé poplatky (poplatek za distribuci, administrativu, příspěvek na obnovitelné zdroje…), které určuje Energetický regulační úřad. Protože cena elektřiny na energetických burzách stoupla zhruba o 10 % a výrazný nárůst regulovaných poplatků se neočekává, cena pro domácnosti by mohla stoupnout přibližně o 5–10 %.
Proč elektřina v roce 2012 zdraží?
Podle analytiků může za 10% nárůst cen elektřiny na burzách nejistota v oblasti jaderné energetiky. Po odpojení sedmi jaderných zdrojů v Německu došlo ke skokovému růstu cen elektřiny (viz graf). Od té doby ceny mírně klesly, ke starým číslům se už ale nevrátily.
Ceny silové elektřiny na energetické burze. Zdroj: Burza EEX
Stále častěji tedy zaznívá otázka: „Proč by český spotřebitel měl doplácet na rozhodnutí německé vlády?“ Trh s elektřinou je v Evropě propojený a není možné se izolovat od zahraničí. Nedovolují to pravidla EU a z dlouhodobého hlediska bychom si tím spíše uškodili. Pokud bychom se chtěli zcela oprostit od dění za hranicemi, museli bychom zrušit energetickou burzu, zakázat vývoz elektřiny a celé energetické odvětví tak fakticky dostat pod státní kontrolu. „To by byl krok zcela opačným směrem, než jakým dnes směřuje celá Evropa, to by dnes nebylo absolutně průchozí,“ řekl pro Českou televizi analytik Marek Hatlapatka.
Spory o jádro nejsou jedinou příčinou vyšších cen elektřiny. Hlavní evropské energetické suroviny – uhlí a plyn – totiž pomalu, ale trvale zdražují. To se týká především uhlí, jehož zásoby ve střední Evropě se tenčí a těžba je stále nákladnější. Naopak poptávka po uhlí stoupá, především v Asii. Čína je největším světovým producentem uhlí, přesto nakupuje i v zahraničí a táhne ceny nahoru.
Fotovoltaika a zelené zdroje: Letos jsou v tom nevinně
Naopak téměř bez viny je v letošním roce fotovoltaika. „Letos nedochází k dalšímu nárůstu počtu fotovoltaických elektráren, protože stále platí tzv. stop-stav,“ říká Jan Hlaváč z České fotovoltaické asociace. Ohrazuje se proti výrokům ERÚ, který za viníka letošního zdražení opět označuje fotovoltaiku. Podle Hlaváče je to snaha udělat z fotovoltaiky „fackovacího panáka“.
Výši příspěvku na obnovitelné zdroje omezuje 26% srážková daň. Podle odhadů ERÚ by bez zavedení daně činil příspěvek na zelenou elektřinu 500 Kč/MWh. Díky zavedení daně klesl na 370 Kč/MWh a celkem se ušetřilo 12 miliard korun.
Ve hře je však stále senátorský návrh na zrušení zákona o srážkové dani z fotovoltaiky. Ústavní soud by mohl o (proti)ústavnosti mimořádné daně rozhodnout po prázdninách. Pokud stížnosti Senátu vyhoví, musela by vláda urychleně nalézt 12 miliard korun na dorovnání cen elektřiny, jinak by hrozilo další zdražení proudu.
Jako další příčina nárůstu cen elektřiny je uváděna podpora elektráren na biomasu. Podle odhadu ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka může biomasa v letošním roce zvýšit ceny elektřiny o 2–3 %. V následujících letech to však může být podstatně více, nová ředitelka ERÚ se ovšem již nechala slyšet, že „udělá vše pro to, aby se z biomasy nestala nová fotovoltaika“.
Jak zlevnit elektřinu
Jak proti vysokým cenám elektřiny bojovat? Strana Zelených sází na obnovitelné zdroje energie – jejich cena prý klesne. Podle ČEZ se nesmíme omezovat – pokud Německo vypne všechny jaderné elektrárny, budeme potřebovat plnou kapacitu obnovitelných zdrojů energie i rychlý rozvoj plynových elektráren a nové bloky v Temelíně.
Srazit ceny elektřiny může také Energetický regulační úřad. Jak už bylo řečeno, regulovaná část tvoří asi polovinu ceny elektřiny. Pokud by zlevnily poplatky za distribuci, nemuselo by se zdražení elektřiny na účtech zákazníků projevit.
Důležitou roli v dalším vývoji cen elektřiny v České republice pak sehraje Německo. Tamní vláda musí přijít s návrhem, jak nahradit odstavené jaderné elektrárny. Zatím uvažuje o mixu slunce + vítr + plyn s důrazem na plynové elektrárny. Energetičtí analytici ale varují, že Německo je odkázáno na dovoz plynu a Rusko si určitě nenechá takovou příležitost ujít: Zvedne ceny zemního plynu, případně může vyhrožovat „zavřením kohoutků“. I taková politika by se pak negativně promítla do cen elektřiny.
Alespoň částečně nás proti vysokým cenám elektrické energie chrání silná česká koruna. Na energetických burzách se obchoduje v eurech a silná koruna dovoz zlevňuje.
Paradoxně nás také může „zachránit“ nástup nové ekonomické recese. Pokud by se prohloubila panika, která v posledních dnech zasahuje světové finanční trhy, vedlo by to k ekonomickému útlumu. Ekonomický útlum by znamenal propad průmyslové výroby. A oslabení průmyslu by znamenalo nižší spotřebu energie, tedy i nižší ceny elektřiny. Nicméně – takové „řešení“ by si nepřál asi nikdo.