Většina z nás nevlastní domácí solární elektrárnu a nemůžeme ovlivnit to, zda budeme svítit zelenou elektřinou. Obnovitelné zdroje energie jsou ale v kurzu a elektrárenské společnosti to dobře vědí. Někteří dodavatelé elektřiny svým zákazníkům nabízí možnost přispět na rozvoj zelené energie. Jak takové projekty fungují?
Za kWh čisté elektřiny připlatíte desetník.
Skupina ČEZ svým zákazníkům nabízí projekt s názvem Zelená energie již několik let. Zákazníci, ať už jde o domácnosti nebo firmy, si zvolí speciální tarif, v jehož rámci si za každou odebranou kilowatthodinu elektřiny připlatí desetník. Obdobný závazek na sebe bere i dodavatel – ke každému vašemu desetníku přidá jeden z vlastní kapsy. Výsledná suma je každoročně rozdělena na podporu ekologických projektů z oblasti výzkumu, vzdělávání a užití energie z obnovitelných zdrojů.
Jak získat čistý proud?
Zelenou energii může od ČEZu odebírat každý zákazník, pokud kupní smlouvu rozšíří o dodatek k již uzavřené smlouvě. Dodatek lze objednat on-line, na kontaktních místech ČEZu a na zákaznické lince 840 840 840. V tomto dodatku je určena nová sazba za zelenou energii (naroste o desetník za každou odebranou kilowatthodinu) a sazba náhradní.
Využíval-li doposud zákazník například sazbu D02 (nejběžnější sazba pro domácnosti), platí pro zelenou elektřinu stejná pravidla kromě částky za odebranou energii. Znamená to, že navýšení se netýká ostatních stálých plateb, jako jsou například poplatky za příkon. Náhradní sazba u takového zákazníka odpovídá původnímu tarifu D02.
Náhradní sazba je užita v případě, že z nějakého důvodu není možné zelenou energii zákazníkovi dodat. Tím důvodem může být například výpadek zdroje nebo překročení limitu. Množství nakoupené elektřiny z obnovitelných zdrojů je omezeno a dodavatel nesmí prodat víc zelené energie, než v daném období zakoupil.
V praxi to znamená, že každý měsíc ČEZ vyhodnotí množství zakoupené zelené energie a podle toho účtuje elektřinu zákazníkovi. Uvědomit zákazníka o náhradě zelené energie běžnou energií patří k povinnostem dodavatele.
Kam putují prostředky ze Zelené energie?
Prostředky získané prodejem zelené energie jsou určeny na rozvoj výzkumu, osvěty a vzdělávání v oblasti obnovitelných zdrojů, ale také na výstavbu a rekonstrukci zařízení využívajících ekologických zdrojů energie. „Ve třetím ročníku udělování grantů z Fondu Zelené energie se přihlásilo 81 projektů v kategorii osvěty, 14 v oblasti výzkumu a 25 v oblasti výstavby. Mezi 18 vítězných projektů pak bylo rozděleno 8,6 milionů korun,“ uvedla Eva Nováková, tisková mluvčí ČEZ.
Za celou dobu trvání projektu Zelená energie bylo rozděleno více než 19 milionů korun. Letos k nim přibude částka 5,6 milionů, která bude rozdělena na realizaci nových projektů. Finanční podíl ze strany společnosti ČEZ je v celkovém kontextu firemní strategie symbolický. Do všech typů obnovitelných zdrojů plánuje ČEZ mimo projekt Zelená energie investovat 30 miliard korun, z toho zhruba 20 miliard na výstavbu větrných elektráren.
Zájem o zelenou energii roste
V roce 2003 se do projektu Zelená energie zapojilo 200 domácností a 61 firem, které se rozhodly zaplatit za každou kilowatthodinu o desetník navíc. Dnes zelenou energii odebírá téměř 2 000 zákazníků. „Největším odběratelem Zelené energie Skupiny ČEZ se od nového roku stala společnost Pittsburgh Corning CR, s. r. o. K dalším velkým odběratelům patří asi padesátka významných firem, jako například přepravní balíková společnost DPD, ETA, Pivovar Rakovník, Telefonica O2 nebo Komerční banka. Zelenou energii odebírají i Město Rakovník, ZŠ Svahová Karlovy Vary, ZOO a botanická zahrada Plzeň a další,“ upřesňuje Eva Nováková.
Bonusem pro zákazníky, kteří přispívají na projekt Zelená energie, je vysazení stromu do Lesa Zelené energie. Na Jablonecku každoročně přibývají podle počtu zákazníků jedle, duby, jasany a javory. Lesní pozemek spravuje liberecká Společnost přátel přírody – jejím cílem je, aby skladba stromů odpovídala původnímu složení, které bylo na našem území běžné.
Ekologický tarif společnosti Pražská energetika
Pražská energetika (PRE) nabízí domácnostem a maloodběratelům tarif PREko, který obdobně jako u ČEZu zdražuje každou odebranou kilowatthodinu o desetník. Získané prostředky se shromažďují na speciálním účtu, kam přispívá i distributor. „Peníze jednou za rok poskytneme vybranému projektu na výstavbu obnovitelného zdroje elektřiny. Zpravidla se jedná o částku kolem jednoho milionu korun,“ dodává Petr Holubec, tiskový mluvčí PRE.