Díky „liberalizaci trhu s elektřinou“ máme již od 1. 1. 2006 možnost sami si zvolit dodavatele elektrické energie (tzv. obchodníka), větší odběratelé (firmy) využívají této nabídky již od roku 2002. Svobodná volba dodavatele elektřiny je totiž jedním ze základních atributů volného trhu s elektřinou a tato změna je podle zákona zadarmo. Prostřednictvím výběru co nejvhodnějšího dodavatele tak máme šanci získat i výhodnější tarify. Jak to vlastně celé funguje?
Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit.
Celková částka, kterou za elektřinu zaplatíme, se skládá ze dvou hlavních složek – z regulované a neregulované. Regulovaná položka v sobě zahrnuje cenu za distribuci, systémové služby nebo činnost operátora trhu. Distributora, tedy společnost, která nám zajišťuje dodávky elektrické energie, měnit nelze. Distributoři se liší podle území – ve středních, západních, severních a východních Čechách a na severní Moravě je to ČEZ, na území hlavního města Prahy PRE a v jižních Čechách a Moravě zajišťuje dodávky společnost E.ON.
V regulované složce je navíc zahrnut i příspěvek na podporu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů nebo cena za činnost Operátora trhu s elektřinou (OTE). Tato celková částka je všude víceméně stejná a její výši koriguje Energetický regulační úřad (ERÚ). Z celkové sumy, jíž ve výsledku za elektřinu zaplatíme, tvoří regulovaná část méně než polovinu výsledné ceny a její výši změnit nelze.
Z čeho je složena cena elektřiny | ||
---|---|---|
Z čeho je složena cena elektřiny, jakou část této ceny určuje trh a jakou stanovuje Energetický regulační úřad? Za co skutečně platíme? Přečtěte si v článku Cena elektřiny: Z čeho je složena? |
Přímo ovlivnit ale můžeme druhou část účtu za elektřinu – tedy tu neregulovanou. To je platba za vlastní, tzv. silovou elektřinu. Její cenu ovlivňuje trh a určují ji sami dodavatelé – a právě dodavatele si můžeme svobodně zvolit. Vhodným výběrem dodavatele tak můžeme docílit i příznivějších cen a tarifů. Dodavatelů je u nás v současnosti několik desítek a výběr z nich není nikterak místně omezen. Dodavatele, kteří nabízí své služby domácnostem, najdete v našem seznamu dodavatelů. Protože je celý proces změny dodavatele ze zákona zdarma, záleží pouze na nás a našem úsudku, který z nich kalkuluje s cenami pro nás příznivějšími. Kolik za elektřinu zaplatíte u jednotlivých dodavatelů, si můžete během pár vteřin spočítat v naší kalkulačce, která vám pomůže vybrat nejlevnějšího dodavatele elektřiny.
Příklad: Kolik ušetříte změnou dodavatele elektřiny?
Obecně lze říci, že čím vyšší je spotřeba elektřiny, tím více můžete změnou dodavatele ušetřit. Podívejme se pro ilustraci na několik modelových příkladů.
1. Procházkovi mají dvě děti, bydlí v panelovém bytě a ročně spotřebují cca 4 500 kWh elektřiny. Elektřinu používají na svícení a vlastní klasické elektrospotřebiče (lednice, pračka, myčka, mikrovlnka, počítač…). Využívají proto běžnou jednotarifní sazbu D02d, což znamená, že za odebranou kilowatthodinu platí během dne stále stejnou cenu.
Za elektřinu u svého současného dodavatele zaplatí přibližně 23 000 korun ročně. Pokud by se rozhodli odejít k jinému dodavateli elektřiny, ušetří několik stokorun za rok (v nejvýraznějších případech více než tisíc korun).
2. Dvořákovi bydlí i se svými dvěma dětmi v rodinném domě. Vodu ohřívají elektřinou a k vytápění používají akumulační kamna. Mají proto dvoutarifní sazbu D35d a několik hodin denně využívají výhodného nízkého tarifu (za odebranou kilowatthodinu platí po určitou část dne méně). Ve vysokém tarifu, kdy za kilowatthodinu zaplatí vyšší cenu, spotřebují ročně asi 1 800 kWh elektřiny, zatímco v nízkém tarifu 22 240 kWh.
Dvořákovi za odebranou elektřinu zaplatí přes 48 000 korun. Pokud se rozhodnou přejít k levnějšímu dodavateli, mohou ušetřit tisíce korun ročně.
Tip: Kolik můžete ušetřit? | ||
---|---|---|
Spočítejte si na našem kalkulátoru, kolik za elektřinu platíte vy a podívejte se, zda můžete ušetřit! |
Změnu dodavatele důkladně zvažte
Samotný proces změny dodavatele není nikterak složitý. Největší pozornost si samozřejmě zaslouží úvaha nad tím, zdali se změna vyplatí a kterého z dodavatelů zvolit. Pokud opravdu chceme na účtech za elektřinu ušetřit, je třeba si nejdříve dobře prostudovat a porovnat jednotlivé ceníky obchodníků. Tato „přípravná fáze“ vám zabere pravděpodobně nejvíce času, protože aktivních dodavatelů je zhruba sedm desítek, tedy celkem velké množství. S výběrem nového dodavatele elektřiny vám pomůže naše přehledná a jednoduchá kalkulačka.
V případě, že vás nabídka některého dodavatele zaujme, je třeba dobře prostudovat jeho obchodní podmínky a ustanovení, a konečně zvážit i všechna pro a proti. Významným plusem může být nižší cena, naopak nevýhodou může být podmínka dlouhé výpovědní lhůty.
Výpovědní lhůta a poplatky
Důležité je také počítat s určitou výpovědní lhůtou současnému dodavateli, při jejímž nedodržení nás může postihnout sankční poplatek. Uzavření nové smlouvy je pak zcela zdarma. Někteří obchodníci s elektřinou ovšem nabízejí možnost ponechat uzavření nové smlouvy na obchodním zástupci – pak se může stát, že odměna za tuto službu nám bude přičtena jako tzv. aktivační poplatek. Je proto dobré informovat se o celém procesu uzavření smlouvy předem.
Samotné uzavření nové smlouvy je pro zákazníka téměř bez práce. Stačí pouze vyplnit formulář na webových stránkách nového dodavatele, popřípadě změnu dohodnout osobně nebo formulář zaslat v tištěné podobě poštou. Výpověď současnému dodavateli pak uskutečníte sami (v dostatečném předstihu před začátkem nového odběru), ale většina dodavatelů udělá tuto práci za vás. Potřeba je k tomu pouze podepsání plné moci novému dodavateli. Ta mu totiž poskytne oprávnění jednat ve věci změny s vaším stávajícím obchodníkem. Podrobněji je proces změny, včetně dalších možností změny dodavatele, uveden v § 30 vyhlášky 541/2005 Sb.
Za jak dlouho dostanete levnou elektřinu?
Samotná délka celého procesu změny dodavatele je závislá především na délce výpovědní lhůty, která musí být naplněna. Ta je často stanovena na 1 měsíc, u některých společností to může být až 3 nebo 6 měsíců. Co vše se poté pro vás změní? Elektrické vedení a vše okolo něj zůstane stejné, změnu zaznamenáme pouze na faktuře od nového dodavatele. Změna dodavatele je pro zákazníka proces celkem jednoduchý, kvůli délce výpovědní lhůty však poněkud zdlouhavější.
Celý proces změny je dobré předem uvážit se vším všudy, případně se obrátit na Energetický regulační úřad, který vám může poskytnout informace k jednotlivým dodavatelům. Všechny případné nejasnosti pak můžete prokonzultovat na klientských linkách jednotlivých společností, které vám poradí, jak přesně u kterého dodavatele postupovat.