Většinu elektrické energie, kterou spotřebujeme v České republice, vyrábějí velké uhelné a jaderné elektrárny. A bezmála veškerý zemní plyn, jenž přitéká do tuzemských zásobníků, pochází z ruských nalezišť. Obě komodity tedy urazí dlouhou cestu distribučními sítěmi, než potěší svého spotřebitele. Mezitím průběžně zdražují, výjimečně však mohou zlevnit.
Na koho dohlíží speciální úřad
Cena vzniká primárně na velkoobchodním trhu. V našem případě jde především o Evropskou energetické burzu (EEX), respektive o její pražskou pobočku (PXE). Tam prodávají elektrárny a těžaři – a nakupují koncoví dodavatelé, kteří potom elektřinu nebo zemní plyn nabízejí spotřebitelům. Všechny tyto subjekty podléhají zvláštním právním předpisům: evropským regulacím a směrnicím, českým zákonům a vyhláškám. Například: Na burze nejsou povoleny cenové manipulace, koncoví dodavatelé musejí účtovat skutečnou spotřebu (v kWh nebo MWh, kubíky nestačí), a mohli bychom pokračovat dalšími normami…
V Jihlavě sídlí Energetický regulační úřad (ERÚ), který dohlíží, zda jsou právní předpisy v českém elektrárenství a plynárenství dodržovány. Případně pokutuje přestupky.
Kdo klepe a zvoní u vašich dveří
Burzy a dodavatelé podléhají přísným regulacím, ale jinak svobodně podnikají a svým zákazníkům účtují smluvenou marži. Někteří jsou laciní, jiní chtějí rychle maximalizovat svůj zisk, a tak prodávají elektřinu a zemní plyn draze.
Proto existují ještě zprostředkovatelé energií, kteří spojují koncového dodavatele a odběratele. V ideálním případě pomáhají rodinám, aby zbytečně nepřeplácely. Porovnávají nabídky, varují před skrytými smluvními poplatky a doporučují přijatelné alternativy. Často lákají odběratele, aby společně zlepšili svoji vyjednávací pozici, a pořádají aukce energií. Dodavatelé obvykle nabídnou výraznou slevu, jakmile obdrží hromadnou poptávku.
Někteří zprostředkovatelé energií
- AE Servisní s.r.o.
- ARCH consulting s.r.o.
- Auctio Energia s.r.o.
- Aukční poradenské centrum, s.r.o.
- Aukční společnost V&M s.r.o.
- Clever People s.r.o.
- Centrální výběrová řízení a.s.
- Centrum aukcí.cz s.r.o.
- Ceteris s.r.o.
- Česká aukční energetická s.r.o.
- Česká srovnávací s.r.o.
- České aukce s.r.o.
- Českomoravská aukční společnost s.r.o.
- Český spotřebitelský servis energií s.r.o.
- České národní aukce energií s.r.o.
- Českomoravské energie s.r.o.
- d2d CZ s.r.o.
- d2d Prodej s.r.o.
- dTest, o.p.s.
- eCentre, a.s.
- Energetické Aukce s.r.o.
- Energetický poradce s.r.o.
- Energie pod kontrolou, obecně prospěšná společnost
- Envona s.r.o.
- Erep Energie, s.r.o.
- Exteco Czech s.r.o.
- IQ Tender – Energetické optimalizace, s.r.o.
- IT special s.r.o. (dříve Interní výběrové řízení s.r.o.)
- KTST s.r.o. (Energetická kancelář)
- Marandis s.r.o.
- My Energy s.r.o.
- Nákupní společnost s.r.o.
- Občanům s.r.o.
- Optimal-Energy.cz, a.s.
- Platform Energy s.r.o.
- Regionální energie s.r.o. (dříve Fér energie s.r.o.)
- Rich Life Consulting s.r.o.
- Simply Energy – Partner v energetice s.r.o.
- Sparkinvest s.r.o.
- Standard Energy s.r.o.
- Šetři za tři s.r.o.
- Terra Group Investment, a.s.
- Top 4 You, s.r.o.
- Uvažujte s.r.o.
- vvtradegroup s.r.o.
Pokud podle vás některá uvedená firma do seznamu nepatří, nebo tam naopak jiná chybí, dejte nám vědět.
Aukce energií – odstoupení (výpověď)
Zprostředkovatelé nejsou kontrolováni Energetickým regulačním úřadem, nýbrž Českou obchodní inspekcí (ČOI). Nepotřebují speciální licenci, stačí jim pouhý živnostenský list, aby mohli podnikat v energetice. Mezi zprostředkovateli bohužel operují také „šmejdi“, kteří svojí volnosti zneužívají. Například vám jako „bezplatný dárek” nabídnou úspornou žárovku a na oplátku požádají o „nezávazný podpis”, ale přitom vám předloží závaznou smlouvu o změně vašeho dodavatele.
Buďte opatrní! A eventuální chybu napravte co nejrychleji. Pokud podepíšete nevýhodnou smlouvu (nebo přihlášku do aukce energií) mimo obchodní prostory (například doma podomnímu prodejci), můžete odstoupit v následujících 14 dnech. Pokud by lhůta končila o víkendu či ve svátek, protahuje se do nejbližšího pracovního dne. Příklad: Smlouvu podepíšete v pondělí 1. prosince, takže stačí, když odstoupení prokazatelně (doporučeným dopisem) odešlete v pondělí 15. prosince.