Ministerstvo životního spotřeb dnes spustilo dotační program na podporu malých domácích solárních elektráren. Prostě si dáte na střechu solární panely, stát vám na to přidá peníze a můžete vesele vyrábět elektřinu pro vlastní potřebu a tím šetřit peníze.
Tento krok je logický a nějaká forma podpory malých energetických zdrojů byla v Česku potřeba jako sůl. A jen pro pořádek, nezaměňujte střešní solární elektrárny s těmi nenáviděnými solárními parky na polích. To je úplně jiná kategorie i příběh.
A proč o tom vlastně píšeme. Protože je to začátek nového trendu a velké revoluce v energetice. V budoucnosti už totiž nebudeme jen odkázáni na elektřinu z od distributorů, za niž musíme platit, ale velkou část spotřeby si budou domácnosti vyrábět samy. Volných ploch na střechách rodinných a bytových domů je k tomu víc než dost.
Technologie už jsou k dispozici
Technologicky je už vlastně vše vyřešeno. Cena fotovoltaických panelů stále klesá, přičemž jejich účinnost roste, potřebnou řídící elektroniku i akumulátory běžně zakoupíte. Čeká se jen zlevnění potřebných technologií, aby bylo možné doma elektřinu vyrábět za cenu stejnou nebo levněji, než kolik zaplatíte za jednu kilowatthodinu u distributora. A tomu už jsme velmi blízko.
A což teprve, pokud si časem pořídíte elektromobil. Ten vám taková elektrárna nabije a jezdit se bude zadarmo. Tedy alespoň v období, kdy svítí slunce. Elektromobil a jeho silný akumulátor však bude moci sloužit i jako zásobárna energie pro celý dům a pomůže vyrovnávat rozdíly mezi produkcí (přes den) a spotřebou (obvykle večer), přičemž systém bude samozřejmě pamatovat také na to, abyste ráno mohli vyjet s plně nabytým autem.
Neznamená to však, že tradiční distributoři energií zaniknou. Pouze o nich budeme elektřinu nakupovat, jen tehdy, když si ji nebudeme moci vyrobit sami. A přebytky jim třeba budeme moci prodat, nebo vyměnit stylem „komodita za komoditu“.