Vytápění je jedna z věcí, které ovlivňují úroveň a kvalitu bydlení spolu s tím, že znatelně zatěžují naši kapsu. Také byste chtěli mít doma krásně teploučko a platit co nejméně, nemuset každou chvíli kontrolovat kotel a vlastně se o topení skoro ani nestarat? Varianty jsou různé. Musíte v první řadě vycházet se svých možností a z toho, jaký typ objektu budete vytápět.
Pevná paliva, plyn, elektřina, LTO, tepelná čerpadla…
Ceny dodavatelů energie se průběžně mění, aby se po několika letech díky různým akcím a legislativným změnám zase vyrovnaly na téměř shodnou úroveň. To už jste si jistě také prožili. Ale zvolit si či přesedlat na jiný typ vytápění nemusí být v dlouhodobém horizontu vůbec špatné rozhodnutí.
Je úplně jedno, zdali navrhujete úsporný dům, nebo rekonstruujete starší byt. Investujte čas do výběru. Vždy je na prvním místě rozvaha a teprve potom se vyplatí jednat. Důležitá je nejen cena za vytápění, ale i další faktory. K těm bezesporu patří:
- Výše investic na instalaci a údržbu topného systému
- Velikost vytápěných prostor
- Požadovaná teplota a kvalita zateplení
- Práce s vytápěním nebo plně automatizovaný systém
- Typ prostor (bytové, užitkové, kombinace)
- Llikvidace případného odpadu (popel apod.)
Nejlevnější řešení má svá úskalí
Pokud se rozhodnete zaměřit na úspory, musíte počítat s tím, že se budete muset starat o přikládání a odstraňovat vyhořelý odpad. To se týká především topení hnědým a černým uhlím nebo dřevem. Hnědé uhlí již ve většině lokalit není k topení povoleno pro vysoké množství spalin. Máte-li však možnost sehnat za přijatelnou cenu dřevo na topení, nechybí vám prostory na jeho uskladnění a disponujete časem i fyzickou sílou na jeho zpracování, je topení dřevem ekonomicky velmi výhodné. Někdo vystačí s krbem, který poslouží jako doplňkový zdroj tepla, jiný si dá práci s krbovou vložkou a tepelnými rozvody. Zajímavým řešením je také instalace kotle na dřevoplyn. Ovšem ne každý dřevo sežene za rozumnou cenu. Než si toto řešení vyberete, neváhejte se optat.
Další dostupné varianty
Oblíbeným řešením je i topení plynem. Bývá řešené kotlem a radiátory, případně jednotlivými topnými tělesy s možností regulace teploty v místnostech (ve stylu populárních kamen WAV). Pro rodinné domky s možností instalace odpovídající nádrže je zajímavým řešením i vytápění lehkým topným olejem, avšak řadí se mezi ty dražší varianty.
Vytápění elektřinou je čisté, instalaci lze provést do podlahy či nástěnných topidel podle potřeby a regulaci je možné provádět i na dálku (to platí u moderních chytrých domácností i pro další metody vytápění). Částečnou úsporu lze získat při použití solárních článků. Elektrická energie je vhodná především k vytápění pasivních a nízkoenergetických domů.
U novostavby uvažujte o tepelném čerpadle
Tento typ topení se rozhodně vyplatí pro novostavby o ploše 120 až 150 m2, stejně jako je vhodný pro pasivní a nízkoenergetické domy. Tepelné čerpadlo funguje v principu tak, že odebírá teplo ze země, vody či vzduchu. Z toho vycházejí různé principy těchto čerpadel. Nejčastěji se používá řešení země voda a vzduch voda, fungují ale i principy vzduch vzduch nebo voda voda. Počáteční náklady jsou poměrně vysoké, ale tepelné čerpadlo se svým provozem brzo samo zaplatí.
Tak již víte, čím vytápět domácnost? Neváhejte si jednotlivé varianty předem pečlivě spočítat. Jakmile se jednou rozhodnete, změna na jiný typ tepla bývá komplikovaná.