Jako ekvitermní regulace se označuje takové řízení topení, které probíhá na základě aktuální venkovní teploty vzduchu. Řídicí jednotka kotle zpracovává údaje z venkovního čidla teploty a s jejich pomocí pak automaticky přizpůsobuje teplotu otopné vody aktuální potřebě. Díky tomu, že výkon otopné soustavy je regulován přesně podle aktuálních teplotních podmínek, mohou provozovatelé ušetřit náklady na vytápění.
Princip ekvitermní regulace je jednoduchý. Při nižší venkovní teplotě je požadována vyšší teplota topné vody, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami interiéru místnosti, a teplota v místnosti tak zůstala konstantní. Stručně řečeno, vaše topení topí podle toho, jak moc je venku chladno.
Základem je ekvitermní křivka
Pro každý objekt je ale nejdříve nutné stanovit takzvanou ekvitermní křivku, která popisuje závislost teplot otopné vody a venkovního vzduchu. Na základě stanovené ekvitermní křivky pak řídicí jednotka kotle intenzitu vytápění reguluje.
Ekvitermní regulace mohou využívat i kotle na tuhá paliva
Při využití ekvitermní regulace vytápění není většinou potřeba příliš vysoká teplota otopné vody. Je to dáno tím, že skutečně mrazivých dnů, kdy je potřeba velký výkon vytápění, je jen několik do roka. Nižší teplota otopné vody nejen znamená úsporu paliva a tedy i nižší náklady na vytápění, ale také velkou výhodu pro plynové kondenzační kotle. Ty totiž s nižší teplotou vody pracují nejúsporněji a díky ekvitermní regulace mohou v nejúspornějším režimu pracovat déle.
Rozhodně se však tento typ regulace neomezuje jen na plynové kotle. Moderní řídicí mohou podle ekvitermní křivky regulovat třeba i výkon kotlů na tuhá paliva.